1. doppelherz.pl
  2. Strefa wiedzy
  3. Czy twój kontur twarzy cię postarza?
menopauza, co mnie czeka?

Owal twarzy – dlaczego się zmienia?

Kontur twarzy zaczyna słabnąć już mniej więcej w okolicach 30. roku życia. Od tego momentu w organizmie człowieka stopniowo spada zdolność do syntezy kolagenu. Białko to, będące budulcem skóry, odpowiada za jej sprężystość, elastyczność, rozciągliwość i odpowiednie naprężenie. Wspomaga też zdolności regeneracyjne i odporność na czynniki zewnętrzne. Jego zmniejszająca się produkcja wiąże się więc z rosnącą podatnością na powstawanie zmarszczek i wiotczenie skóry, która rozciąga się pod wpływem grawitacji. Stąd właśnie bierze się postępujące „rozmywanie” linii żuchwy i luźna skóra w jej obrębie.

Z wiekiem tracimy także część podskórnej tkanki tłuszczowej na twarzy. Zmiany w jej ułożeniu zmniejszają napięcie skóry i powodują opadanie policzków, przez co jeszcze bardziej uwidacznia się jej zwiotczenie. Pogłębiać ten efekt mogą także nagłe i duże spadki wagi, szczególnie w starszym wieku.

Co ciekawe, efekt tak zwanej „skóry indyka” na szyi może być spowodowany zarówno zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej na szyi, jak i gwałtownym odchudzaniem. Dla młodego wyglądu warto więc utrzymywać wagę na możliwie stałym poziomie.

Szybka utrata owalu związana może być także z brakiem odpowiedniej pielęgnacji. Ma to miejsce szczególnie w obrębie szyi, o której często zapominamy, skupiając się przede wszystkim na dbaniu o twarz.

Kontur twarzy a menopauza

U wielu kobiet zmiany w zakresie owalu twarzy naprawdę mocno uwidaczniają się dopiero w trakcie menopauzy i poprzedzającego go klimakterium. Zmiany związane z napięciem skóry są wtedy najbardziej gwałtowne ze względu na spadek produkcji estrogenu, który odpowiada między innymi za stymulację produkcji kolagenu. Wytwarzanie białka spada więc drastycznie. Szacuje się, że w ciągu pięciu pierwszych lat klimakterium ilość włókien kolagenowych może się obniżyć nawet o 30-35%.

Kontur twarzy – jak go poprawić domowymi sposobami?

Odpowiednio dbając o skórę i stosując właściwą pielęgnację, możemy zdecydowanie opóźnić procesy starzenia odpowiadające za wiotczenie skóry i zanik młodzieńczego owalu twarzy. W zachowaniu napiętej skóry w jego obrębie pomogą:

Suplementacja kolagenu – dla jędrniejszej i bardziej napiętej skóry

Kolagen możemy dostarczać skórze w przeróżnych kremach i kosmetykach. Jednak dla zachowania młodego wyglądu istotne jest także uzupełnianie go wewnętrznie – poprzez suplementację. Kolagen w ampułkach warto zacząć przyjmować profilaktycznie już w okolicach 25. roku życia, gdy naturalna synteza dopiero zaczyna się obniżać. Skutecznie spowalnia to procesy wiotczenia skóry i objawy jej starzenia.

Przyjmowanie kolagenu w późniejszym okresie, gdy już mamy problem z niewyraźnym konturem, również przynosi widoczne korzyści. Przede wszystkim wspomaga regenerację skóry, wyraźnie ją napina, a nawet spłyca już istniejące bruzdy.

By kuracja była skuteczna, ważne jest, by przyjmowany suplement zawierał wysoko przyswajalny kolagen oraz składniki wspomagające jego produkcję w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry, takie jak np. witamina C. Korzystnie wpłyną także dodatkowe dawki innych antyoksydantów – witamina E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.

Wypróbuj Doppelherz system KOLLAGEN BEAUTY>>

Gimnastyka twarzy – sposób na opadające policzki i chomiki na twarzy

W taki sam sposób, jak rzeźbimy nasze sylwetki, ćwicząc bicepsy, mięśnie brzucha czy pośladków, możemy wymodelować twarz za pomocą facefitnessu. Taka codzienna gimnastyka mięśni szyi, policzków i żuchwy zapobiegnie ich wiotczeniu i osłabieniu, co sprawi, że będą silne i dłużej utrzymają wyraźny kontur twarzy.

Owal będzie wyraźniejszy dzięki ćwiczeniom takim, jak:

  • wydymanie policzków (nabieranie powietrza do ust i przytrzymywanie go w policzkach);
  • przepychanie powietrza z jednego policzka do drugiego;
  • nadmuchiwanie baloników;
  • wysuwanie szczęki do przodu;
  • odchylanie głowy do tyłu i unoszenie żuchwy do góry (tak, by dolna warga znalazła się nad górną).

Każde z ćwiczeń należy wykonywać co najmniej przez 10-15 sekund dziennie. Dla lepszego efektu można to robić zarówno rano, jak i wieczorem.

Masaż twarzy – na lepsze napięcie skóry

Masaż wspomaga krążenie i aktywizuje procesy odbudowy w skórze. To sprawia, że w naturalny sposób staje się ona jędrniejsza i bardziej napięta. Jednocześnie jest też podatniejsza na wchłanianie i działanie składników odżywczych z kremów.

Możesz stosować różne techniki masowania skóry:

  • delikatne ugniatanie (na policzkach i przy żuchwie);
  • oklepywanie opuszkami palców (policzki, broda i okolice ust);
  • rozgrzewanie dłońmi, czyli przykładanie ciepłych, otwartych dłoni, by rozgrzać skórę (na szyi, policzkach, brodzie);
  • głaskanie (policzki, okolice ust).

Oczywiście wyraźnych efektów nie osiągniemy po jednym razie. By masaż twarzy był skuteczny należy wykonywać go regularnie, najlepiej zarówno przy porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.

Odpowiednia dieta i utrzymywanie stałej wagi

Unikaj nagłego tycia i odchudzania. Skoki wagi mogą powodować rozciąganie i wiotczenie skóry. Warto więc zachowywać stałą wagę, a jeśli musimy schudnąć, to robić to stopniowo.

W zatrzymaniu młodzieńczego owalu twarzy pomoże także dieta bogata w witaminy A, E i C. Witamina A pomaga zachować zdrową skórę, a C i E pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Biotyna i cynk pomagają zachować zdrowy wygląd skóry. Istotne będą też minerały takie jak miedź, która pomaga w zachowaniu prawidłowej pigmentacji i również chroni przed stresem oksydacyjnym.

KOLLAGEN BEAUTY
Niech dzieje się kosmos!