Czym jest L-arginina?
L-Arginina należy do grupy aminokwasów względnie egzogennych: warunkowo niezbędnych. Aminokwasy te są produkowane przez nasz organizm w ograniczonych ilościach i może dochodzić do ich braków nawet w stanach fizjologicznych (braku choroby) i niezbędne jest ich dostarczanie z pożywieniem.
L-Arginina (w skrócie: „arginina”) jest składnikiem białek, a więc w naturalnej formie występuje, acz w ograniczonych ilościach, w wielu produktach spożywczych, głównie mięsie, nabiale i roślinach stączkowych i orzechach. Arginina bierze udział w słynnym cyklu Krebsa, podstawowym elemencie oddcyhania komórkowego i uczestniczy w syntezie kilku niezwykle ważnych z biologicznego punktu widzenia związków, takich jak kreatyna, ornityna i cytrulina - przede wszystkim – tlenek azotu.
Najwcześniej arginina była znana i stosowana jako suplement dla sportowców, a w szczególności dla osób zawodowo uprawiających sporty wyczynowe.
Nobel za tlenek azotu
Od lat 70 ub wieku fizjolodzy odkryli, że w ścianach naczyń krwionośnych (tzw. mięśniówce) istnieje jakiś tajemniczy czynnik, którego wydzielanie wywołuje rozszerzanie naczyń krwionośnych; związek ten nazwano – śródbłonkowym czynnikiem rozluźniającym.
Jadnak dopiero w roku 1986 roku niezależnie od siebie dwaj farmakologdzy Ignarro I Furchgott , wykazali, że tym czynnikiem jest tlenek azotu, naturalnie produkowany w organizmie z L-arginny. Było to pierwsze odkrycie wskazujące, że gaz może być czynnikiem sygnałowym w organizmie. Dalsze prace nad tlenkiem azotu umożliwiły wyjaśnienie przyczyn powstawania wielu chorób układu krążenia i mechanizmów chorobowych w wielu innych obszarach medycyny np. psychiatrii i seksuologii. W 1998 roku trzej uczeni, Ignarro, Furchgott i Murad, otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za te badania. Praktycznym wykorzystaniem ich badań było wynalezienie pierwszego leku na impotencję – pod handlową nazwą viagra.
Jak działa tlenek azotu?
Tlenek azotu jest niezwykle aktywny biologicznie: pełni wiele ważnych funkcji fizjologicznych. Przede wszystkim reguluje napięcie naczyń krwionośnych i tym samym korzystnie wpływa na ciśnienie krwi. Hamuje agregację (zlepianie się) płytek krwi, przez co zapobiega zatorom mogącym powstawać w układzie krążenia. W ośrodkowym układzie nerwowym między innymi poprawia transmisję impulsów nerwowych co może poprawiać zapamiętywanie oraz steruje motoryką jelit. Zauważono także jego pozytywny wpływ na podniesienie jakości życia seksualnego u mężczyzn.