Dbałość o zdrowie układu ruchu obejmuje przede wszystkim zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną dopasowaną do indywidualnych możliwości. Coraz większą popularnością cieszą się też suplementy diety zawierające składniki korzystnie wpływające na kości i stawy (chrząstki). Czy rzeczywiście pomagają zachować zdrowie stawów? Co jeść, aby stawy funkcjonowały sprawnie przez długie lata?
Jakie składniki wspierają stawy?
Na samym początku warto rozwiać wątpliwości dotyczące tego, w czym właściwie pomagają składniki suplementów diety z kategorii na stawy. Pod pojęciem suplementu diety rozumie się środek spożywczy, którego zadaniem jest uzupełnienie normalnej diety w witaminy, składniki mineralne lub inne substancje, które wykazują właściwości odżywcze, bądź fizjologiczne.
Z samej definicji wynika więc, że suplementy diety nie sprawią, że dolegliwości obciążające układ ruchu nagle znikną. Produkty te mogą jednak uzupełnić codzienną dietę w składniki korzystnie wpływające na zdrowie stawów (a dokładnie kości i chrząstki) i w ten sposób wesprzeć naturalne możliwości organizmu. Poniżej znajdziesz listę składników, które są ważne dla pracy stawów.
Siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny
Glukozamina to aminocukier syntetyzowany z glukozy. Jest składnikiem budulcowym stawów i chrząstek. Występuje naturalnie w organizmie, jednak wraz z wiekiem proces syntezy tej substancji znacznie spowalnia, dlatego warto rozważyć jej suplementację.
Kolagen zhydrolizowany
Kolagen to najważniejsze białko budulcowe w naszym organizmie, stanowiące około 30% wszystkich protein. Nadaje tkankom łącznym odporność na rozciąganie [1].
W suplementach diety często wykorzystuje się kolagen hydrolizowany, czyli rozłożony na elementy o mniejszej masie cząsteczkowej. Dzięki hydrolizie kolagen może być łatwiej zaabsorbowany i efektywnie wykorzystany przez organizm.
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy jest obecny w mazi stawowej. Nadaje jej lepkość, przyczynia się do prawidłowego smarowania powierzchni stawów oraz jest nośnikiem substancji odżywczych. Synteza kwasu hialuronowego w żywym organizmie zachodzi wewnątrz błony komórkowej, ten proces odbywa się za pomocą syntaz hialuronianowych [2].
Witamina E
Witamina E również wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, czyli niekorzystnym działaniem wolnych rodników.
Witamina C
Witamina C to przede wszystkim antyoksydant. Składnik ten jest też niezbędny do tego, aby synteza kolagenu mogła przebiegać w sposób prawidłowy.
Cynk, magnez i witamina D
Cynk wraz z magnezem i witaminą D przyczyniają się do utrzymania zdrowia kości. Dzięki temu nasz aparat ruchu może być odpowiednio wspierany.
Jakie suplementy diety z kategorii na stawy wybrać?
Suplement diety ze składnikami wspierającymi kości i chrząstki, w tym stawowe powinien zawierać kompozycję odpowiednio dobranych składników odżywczych w dobrze przyswajalnej formie. Doppelherz system Kollagen 11.000 PLUS to produkt, którego składniki wspierają prawidłowe funkcjonowanie chrząstki (witamina C wspomaga wytwarzanie kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki), mięśni i kości (witamina D), tkanek łącznych (dzięki zawartości miedzi). Zawiera peptydy kolagenowe, witaminę C, D, miedź, selen oraz siarczan chondroityny. Produkt jest gotowy do spożycia bezpośrednio z ampułki bez konieczności rozcieńczania w innych płynach.
Wsparcie stawów – co jeść na stawy?
Idealna dieta na stawy to ta, która uwzględnia związki zwiększające syntezę naturalnego kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Warto zadbać o źródła kwasów tłuszczowych nienasyconych omega-3 oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E oraz K). W tym celu doskonale sprawdzą się ryby, orzechy i nasiona oraz oliwa z oliwek. Z kolei poziom kwasu hialuronowego zwiększają produkty bogate w fitoestrogeny (np. soja) oraz rośliny zielone i owoce cytrusowe.
Ważnym elementem diety jest też żywność bogata w przeciwutleniacze. Dlatego w jadłospisie powinny zagościć np. żurawina, borówki i jarmuż. Z kolei bogatym źródłem witaminy C są przede wszystkim owoce i warzywa [4].
Składniki suplementów diety z kategorii na stawy najlepiej działają, kiedy łączy się je ze zdrowym odżywianiem oraz aktywnością fizyczną. Dlatego dla dobra stawów nie powinniśmy zaniedbywać żadnego z tych elementów.
Bibliografia
- Rodwell V.W. i inni, Biochemia Harpera, wyd. VII, Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018, ISBN 978-83-200-5410-1. s.800
- Zawadzka, Patrycja, Dominika Dąbrowska, and Olga Zavyalova. "Zastosowanie kwasu hialuronowego w profilaktyce przeciwstarzeniowej i walce z oznakami starzenia się skóry." Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce 8 (2017): 54-58.
- https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/;
- Henrotin Y, Mobasheri A, Marty M. Is there any scientific evidence for the use of glucosamine in the management of human osteoarthritis? Arthritis Res Ther. 2012 Jan 30;14(1):201. doi: 10.1186/ar3657. PMID: 22293240; PMCID: PMC3392795;
- Kowalski R. i in ; Dieta na stawy. 2016. 54-55.