Aby ograniczyć spożyte kalorie, najważniejsze jest zwrócenie uwagi na rodzaj posiłków oraz ich ilość. Warto wybierać produkty niskokaloryczne, takie jak warzywa, owoce, chude mięso, ryby oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Trzeba też zrezygnować z jedzenia fast foodów oraz słodyczy. Istotne jest także spożywanie posiłków regularnie, najlepiej w małych częstotliwościach, co kilka godzin. Nie poleca się jedzenie późnym wieczorem oraz przed snem. Istnieją też pewne triki, jak na przykład sztuczne słodziki zamiast cukru, menedżment miejsca w talerzu lub zastąpienie ciężkich sosów lekkimi. Najważniejsze jednak, to świadomość i uważność na ilość spożywanych porcji, bowiem przekroczenie zapotrzebowania energetycznego organizmu na kalorie skutkuje ich gromadzeniem się w postaci tkanki tłuszczowej.
naturalne produkty ograniczające spożyte kalorie
Naturalne produkty są doskonałą alternatywą dla osób, które chcą zmniejszyć spożywane ilości kalorii. Nie tylko są one zdrowe, ale również bogate w pożyteczne substancje odżywcze. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj zielona herbata, zielone warzywa i owoce, a także orzechy i nasiona, takie jak siemię lniane, orzechy włoskie i dyni. Te produkty są bowiem bardzo bogate w błonnik, który wspomaga proces trawienia oraz zwiększa uczucie sytości, co prowadzi do zmniejszenia apetytu. W ich składzie znajdziemy również niskokaloryczne substancje, które mogą wpłynąć na przyspieszenie metabolizmu, co pozwoli nam szybciej spalać kalorie i przyspieszyć proces odchudzania. Dlatego też, korzystając z naturalnych produktów, możemy cieszyć się wyjątkowo smacznymi i zdrowymi posiłkami, jednocześnie redukując ilość spożytych kalorii.
morwa biała
Morwa biała jest to roślina pochodząca z Dalekiego Wschodu, które zostało sprowadzone do Europy w XI w. razem z gąsienicami jedwabników. Ze względu na substancje aktywne zawarte w liściach morwy i ich dobroczynne działanie wzrasta zainteresowanie ich zastosowaniem w medycynie i ziołolecznictwie.
morwa biała - jak wygląda ta roślina?
Wygląd morwy białej może się nieco różnić w zależności od wieku drzewa, jego warunków wzrostu oraz odmiany. Oto ogólne cechy wyglądu morwy białej:
-
Rozmiar: Dorosłe morwy białe osiągają zazwyczaj wysokość od 10 do 20 metrów, choć mogą rosnąć jeszcze wyżej. Mają rozłożystą koronę.
-
Kora: Młode drzewa mają gładką, szarą korę, która później staje się brązowa i pękająca.
-
Liście: Morwa biała ma duże, owalne liście o długości od 10 do 20 cm. Liście są zazwyczaj jasnozielone, ale mogą mieć również delikatne odcienie żółci i białości. Charakterystyczną cechą jest nierówny kształt liści z wyraźnie zaznaczonymi wcięciami na brzegach.
-
Kwiaty: Morwa biała wytwarza drobne kwiaty, które skupiają się w długich, zwisających kłosach. Kwiaty są zazwyczaj niepozorne i mają kolor zielono-biały.
-
Owoce: Po zapylaniu kwiatów, morwa biała wytworzy kuliste owoce o średnicy około 2 cm. Owoce początkowo są zielone, ale z czasem dojrzewają do białego koloru lub różowego. Są one jadalne i słodkie, często wykorzystywane w produkcji dżemów i deserów.
-
Pień: Pień morwy białej jest zazwyczaj prosty i mocny. Młode drzewa mają gładką korę, która staje się brązowa i łuszcząca się wraz z wiekiem.
Szerokie zastosowanie morwy białej
Cenne właściwości morwy białej. Liście morwy białej są źródłem biologicznie aktywnych związków polifenolowych (bioflawonoidów), które wykazują działanie przeciwcukrzycowe i przeciwutleniające. Z punktu widzenia przydatności preparatów z liści morwy w leczeniu chorób metabolicznych, m.in. otyłości, cukrzycy i miażdżycy główną uwagę zwraca składnik aktywny DNJ, który hamuje przyswajanie cukrów w jelitach i w wyniku tego daje efekt znacząco zmniejszający poziom glukozy we krwi. Szczególnie obiecujące są wyniki wstępnych badań klinicznych prowadzonych w Korei Południowej na osobach otyłych w celu zapobiegania rozwojowi objawów otyłości oraz tzw. stanu przedcukrzycowego.
Ekstrakt z liści morwy białej hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkład cukrów złożonych (sacharozy i skrobi itp.) i ogranicza ich przemianę w glukozę. W wyniku tego procesu duża część węglowodanów pozostaje niestrawiona, co wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Ogranicza to również odkładanie tkanki tłuszczowej i wspomaga odchudzanie. Dzięki hamowaniu trawienia cukrów złożonych występujących głównie w produktach zbożowych, ziemniakach i słodyczach można uzyskać efekt ograniczenia przyswojonych kalorii z każdego posiłku.
Najlepszy efekt uzyskuje się stosując wyciągi z morwy białej z każdym posiłkiem zawierającym znaczne ilości cukrów złożonych (skrobi) i dwucukrów (sacharozy). Zalecane są preparaty zawierające ekstrakty standaryzowane na zawartość DNJ, który wykazuje główne działanie aktywne. Chrom dodatkowo wspiera metabolizm węglowodanów oraz wpływa na zmniejszenie apetytu na słodycze.