Ćwiczenia mogą zapobiec chorobom serca
Oprócz zdrowej diety zawierającej składniki odżywcze ważne dla serca, należy także ruszać się, aby utrzymać serce w zdrowiu. Ćwiczenia mogą pomóc zapobiec chorobom serca, a często nawet odwrócić zmiany chorobowe. Eksperci zalecają co najmniej 30 do 60 minut umiarkowanej aktywności ruchowej 3–4 razy w tygodniu. Wiele badań ostatecznie udowodniło, że poprawa i utrzymywanie wysokiej kondycji fizycznej znacznie obniża ryzyko zachorowania na choroby serca i wiele innych chorób. Po prostu, organizm w dobrej kondycji jest w stanie lepiej regulować swoje procesy i zapobiegać zmianom chorobowym.
Ćwiczenia aerobowe (tlenowe)
„Aerobic” oznacza „wytwarzający tlen”: ćwiczenia aerobowe stymulują metabolizm wytwarzania energii przy udziale tlenu. Ćwiczenia aerobowe (np. aerobic, pływanie, marsz, bieg, wiosła, rower, orbitrek itp.) obejmują ćwiczenia, które sprawiają, że serce bije szybciej przez dłuższy okres czasu. Gdy serce bije szybciej, krew szybciej krąży w ciele, dostarczając więcej tlenu do komórek i tkanek, w tym do samego mięśnia sercowego. To sprawia, że regularny, co najmniej 30 minutowy wysiłek poprawia stan serca.
Ćwiczenia anaerobowe (beztlenowe)
Ćwiczenia anaerobowe oznaczają intensywne, ale krótkotrwałe ćwiczenia takie jak sprint i podnoszenie ciężarów. Aerobik poprawia wydolność układu krążenia natomiast ćwiczenia beztlenowe poprawiają siłę i elastyczność mięśni. Ten rodzaj ćwiczeń pomaga wzmocnić pewne partie mięśni, co może zapobiec niektórym urazom czy dolegliwościom (np. w rejonie krzyża).
Zanim rozpoczniesz jakikolwiek program ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, czy nie masz żadnych chorób serca lub innych problemów zdrowotnych, które mogłyby uniemożliwić bezpieczne wykonywanie pewnych ćwiczeń. Lekarz może również zalecić program ćwiczeń, które są najbardziej korzystne dla Twego zdrowia.