Magnez: dobry dla mięśni
W naturze magnez (Mg) występuje najczęściej w różnego rodzaju skałach, a także w wodzie morskiej. Rośliny zawdzięczają swój zielony kolor chlorofilowi, skomplikowanemu związkowi, w którym centralną rolę pełni magnez. Organizm człowieka zawiera około 26 g (czyli 26 000 mg) magnezu, z czego około 60% jest zmagazynowanych w kościach. 40% wchodzi w skład mięśni i organów, a około 1% znajduje się we krwi. Magnez pełni ogromną rolę w przemianach enzymatycznych i energetycznych (np. w spalaniu węglowodanów i tłuszczów), w budowie mięśni szkieletowych i kości oraz w funkcjonowaniu mięśnia sercowego.
Nasze ciało stale zużywa pewne ilości magnezu, ale w niektórych sytuacjach zużywa go więcej. Np. w stresie, w okresie ciąży, podczas zwiększonego wysiłku fizycznego (np. uprawiania sportu) lub umysłowego może dochodzić do niedostatecznego zaopatrzenia organizmu w magnez. Jego objawem mogą być kurczę mięśni występujące w nocy lub podczas uprawianiu sportu albo migotanie powiek.
Ponieważ nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć magnezu, musimy przyjmować go wraz z pożywieniem. W przypadku ludzi dorosłych zaleca się przyjmowanie 300–400 mg magnezu dziennie. Godna polecenia jest zrównoważona, bogata w magnez dieta, zawierająca na przykład pieczywo i zboża pełnoziarniste, sery i rośliny strączkowe.
Wapń: budulec naszych kości
Wapń (Ca) jest niezbędnym do życia minerałem, należącym do grupy tzw. metali ziem alkalicznych. Ilość wapnia zawartego w ciele dorosłego człowieka wynosi około 1 – 1,3 kg (1000 do 1300 g) co stanowi prawie 2% masy ciała), z czego 99% znajduje się w kościach i zębach. Wapń jest niezbędnym składnikiem naszych kości i zębów, umożliwia im wzrost i zapewnia odpowiednią gęstość, a przez to wytrzymałość.
Ludzkie kości osiągają najwyższą gęstość około 30 roku życia. Później masa minerałów budujących nasz szkielet maleje o około 1% rocznie. Niestety, także stosowanie niektórych lekarstw (kortyzon) oraz artykułów spożywczych (m.in. nadmierne spożycie coli, kawy i alkoholu) może przyczynić się do zmniejszania zawartości wapnia w kościach, a w konsekwencji ich osłabienia.
Zaleca się stosowanie w codziennej diecie produktów bogatych w wapń, takich jak mleko i nabiał (sery, jogurty, twaróg), a także żółtka jajek. Kości, aby pozostać zdrowe, potrzebują wapnia. Z kolei dla serca, mięśni i przemiany materii niezbędny jest magnez. Składniki te można uzupełnić za pomocą odpowiednich suplementów diety. W ofercie Doppelherz znajdą Państwo zróżnicowaną ofertę preparatów zawierających magnez i wapń.