Utrzymanie gładkiej i lśniącej skóry oraz pięknych włosów i paznokci zależy od wielu czynników. Kluczowe znaczenie ma zdrowe i zbilansowane odżywianie, dostarczające organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Warto także sięgnąć po suplementy diety, które uzupełnią codzienną dietę w odpowiednie składniki aktywne. Jak wybierać suplementy diety z kategorii na włosy, skórę i paznokcie?
Czym są nutrikosmetyki?
Pojęcie nutrikosmetyków jest obecne na rynku beauty od lat. To grupa produktów, która łączy w sobie funkcje zarówno składników odżywczych, jak i kosmetycznych. W literaturze nutrikosmetyki definiuje się jako dodatki dietetyczne, których zadaniem jest dostarczenie skoncentrowanej formy danego bioaktywnego składnika przyjmowanego w celu wsparcia stanu zdrowia w ilościach wyższych od tych, które są konsumowane z normalnym pożywieniem [1,2].
Przyjmowanie odpowiednio dobranych nutrikosmetyków wywiera efekt odżywczy, który bezpośrednio może przekładać się na prawidłową kondycję włosów, skóry i paznokci. Dzieje się tak, ponieważ zdrowie skóry i jej przydatków w dużej mierze zależy od odpowiedniego ich odżywienia oraz ochrony przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.
W nutrikosmetykach można znaleźć całą gamę składników aktywnych, od witamin i składników mineralnych, przez aminokwasy i polifenole, aż po prebiotyki, probiotyki oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe [1]. Które z nich są szczególnie istotne dla skóry, włosów i paznokci?
Suplementy diety z kategorii na skórę – działanie od środka
Jednym z najczęściej spotykanych składników w suplementach diety z kategorii beauty jest kolagen. To strukturalne białko zewnątrzkomórkowe, stanowiące około 30% wszystkich protein w naszym organizmie. Dzięki unikalnemu składowi i strukturze – wysokiej zawartości glicyny, proliny oraz hydroksyproliny splecionych w jedną superhelisę – odpowiada za elastyczność i wytrzymałość tkanek. Wyróżnia się 28 różnych typów kolagenu (część źródeł wskazuje, że jest ich 29), przy czym w skórze dominuje przede wszystkim jego typ I i III [3].
Doustna suplementacja kolagenem wspiera tkanki dotknięte pierwszymioznakami fizjologicznego starzenia się organizmu. Stosowanie hydrolizatów kolagenowych m.in. z witaminą C pobudza fibroblasty znajdujące się w skórze właściwej do produkcji kolagenu naturalnego, a także kwasu hialuronowego i elastyny. [4].
Suplementy diety z kategorii na włosy
Składnikiem o uniwersalnym działaniu, który wspiera zarówno włosy, jak i skórę jest biotyna (witamina B7). Choć można dostarczyć ją wraz z pożywieniem – znajduje się, chociażby w żółtkach jaj, pomidorach i marchwi – jest wrażliwa na obróbkę termiczną. Dlatego warto rozważyć jej suplementację.
Ze względu na kompleksowe działanie, biotyny nie powinno zabraknąć w suplementacji ukierunkowanej na wsparcie wyglądu.
Zdrowe włosy wspierają także składniki mineralne takie, jak cynk oraz selen [6].
Dobre witaminy na włosy, skórę i paznokcie
Kondycja skóry, włosów i paznokci zależy w dużej mierze od witamin. To organiczne związki chemiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć nie stanowią źródła energii dla komórek, są kofaktorem niezliczonej ilości procesów biochemicznych [7]. Które spośród witamin są szczególnie istotne z punktu widzenia urody?
- Witamina A – pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych, odgrywa rolę w procesie specjalizacji komórek, a także pomaga zachować zdrową skórę [8];
- witamina C – antyoksydant niezbędny do prawidłowej syntezy kolagenu [9];
- witamina E – kolejny silny antyutleniacz, pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym (działaniem wolnych rodników) [10];
- witamina D – bierze udział w procesie podziału komórek [11].
Wśród witamin “beauty” często wymienia się także witaminę B6, która bierze udział w regulowaniu układu hormonalnego. Z kolei, biotyna, niacyna i ryboflawina pomagają zachować zdrowie skóry a co za tym idzie, wspierają jej zdrowy wygląd.
Doppelherz system Kollagen Beauty – sekret piękna
W poszukiwaniu składników korzystnie wpływających na wygląd skóry, włosów i paznokci warto rozważyć sięgnięcie po suplementy diety. Wybieraj te, które zawierają w swoim składzie starannie wyselekcjonowane składniki aktywne o udowodnionym naukowo działaniu. Zwróć uwagę na obecność kolagenu, biotyny oraz przeciwutleniaczy (w tym witaminy C i E). Wszystkie te składniki znajdziesz w Doppelherz system Kollagen Beauty.
Bibliografia:
- Porębska A.; Rośliny lecznicze w nutrikosmetykach; Aesthetic Cosmetology and Medicine 1 / 2023 / vol. 12;
- Kania-Dobrowolska M.; Nutrikosmetyki – nowa podgrupa suplementów diety; Post Fitoter 2017; 18(2): 132-138;
- K. Kaczyński i in.; Kolagen i jego rola w organizmie człowieka; FOOD FORUM 4(20)/2017;
- Jabłońska M. J.; Wpływ doustnej suplementacji kolagenu na kondycję skóry; Suplementacja VOL 31 NR 03/04'21 (358/359);
- Paul-Samojedny M.; Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków; dwumiesięcznik Aesthetica nr 15; maj-czerwiec 2016;
- Almohanna HM, Ahmed AA, Tsatalis JP, Tosti A. The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2019;9(1):51-70. doi:10.1007/s13555-018-0278-6;
- Michajlik A., Ramotowski W., Anatomia i fizjologia człowieka, wyd. V poprawione i uzupełnione, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2022, s. 242;
- Pawlaczyk M i in.; Witamina A w kosmetologii i lecznictwie dermatologicznym; Farmacja Współczesna 2013; 6: 57-61;
- Kilian-Pięta E.; Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie; Kosmetologia Estetyczna 1 / 2019 / vol. 8;
- Czerwonka W. i in.; Zastosowanie witaminy E w kosmetologii; Kosmetologia Estetyczna 1 / 2019 / vol. 8;
- Amor KT, Rashid RM, Mirmirani P. Does D matter? The role of vitamin D in hair disorders and hair follicle cycling. Dermatol Online J. 2010;16(2):3. Published 2010 Feb 15;
- Gryszczyńska A.; Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy; Postępy Fitoterapii 4/2009.
Ekspertki od aktywacji piękna
Natalia Lis | jestrudo.pl
Sekret pięknej skóry? Pracując na co dzień z aparatem fotograficznym i Photoshopem wiem, że wystarczy wybrać z przybornika Punktowy pędzel korygujący, trochę poklikać i już - niedoskonałości znikają szybciej, niż się pojawiły.
Ale w realnym życiu to nie takie proste - wierzę, że na naszej skórze „odbija się” cały stan organizmu. Dlatego podchodzę do dbania o siebie holistycznie. Zdrowe ciało = zdrowa, piękna skóra.
Ania Dydzik | nieperfekcyjnamama.pl
Zawsze denerwowały mnie dowcipy matkach, które nie nadążają za swoimi dziećmi. Nigdy nie chciałam wydawać się zbyt "stara" dla swoich córek. Jestem mamą, mamusią, mamuśką. Chcę być młoda duchem, więc zawsze staram się zrozumieć swoje dzieci, nadążać za nowościami i uczyć się świata na nowo razem z nimi. Chcę pozostać młoda również ciałem, dlatego dbam o swoje zdrowie i wygląd. Staram się opóźniać moment, gdy pojawią się nieodwracalne zmarszczki, a łatka "starej" przylgnie na dobre. Korzystam z różnych sposobów, od zewnątrz i od wewnątrz :)
Anna Joniec-Bieniek | mamabezrecepty.pl
Co dla mnie znaczy piękna skóra? Na pewno nie jest piękno uzyskane za pomocą podkładu, różu i innego rodzaju upiększaczy. Piękna znaczy dla mnie jędrna, rozświetlona, pełna blasku i naturalności, prawidłowo odżywiona i nawilżona. Jednak „samo się nie zrobi”, gdyż promienna skóra wymaga codziennej opieki. Niestety, każda z nas codziennie popełnia mnóstwo przewinień, działających przeciwko pięknej skórze. A kosmetyki to za mało, aby zrównoważyć zły wpływ palenia, opalania, stresu, makijażu czy klimatyzacji. Dlatego nasza skóra potrzebuje również działania od wewnątrz, w postaci zdrowej diety i niejednokrotnie preparatów z apteki. A wprowadzając dodatkowo odpowiednie nawyki dotyczące jej pielęgnacji, skóra każdej z nas będzie powodem do dumy.
Milena Paciorak i Ilona Pawłowska Nawrot | blessthemess.pl
Już dawno odkryłyśmy, że piękno to nie kolorowe kosmetyki. One potrafią umilić czas, ale to, co liczy się najbardziej to zdrowie. Zbilansowana dieta, spacer, sen, odpowiednio dobrana pielęgnacja i mądre rytuały. Wierzymy, że tylko działanie dwutorowe - od środka i na zewnątrz, jest w stanie zapewnić naszej skórze zdrowy i młody wygląd. I chyba jesteśmy na to żywym dowodem - każdy daje nam mniej lat niż mamy naprawdę!