Witaminy niezbędne do zachowania zdrowej skóry
Na stan skóry wpływa wiele czynników – od warunków atmosferycznych, przez sposób i częstotliwość pielęgnacji, aż po wykonywaną pracę i tryb życia. Ogromne znaczenie dla zachowania zdrowej skóry mają też witaminy zawarte w pożywieniu oraz dostarczane wraz z kosmetykami. Jak zadbać o skórę za pomocą diety? Co pomaga w zachowaniu zdrowej skóry na co dzień?
Jak dbać o swoją skórę? Regularna pielęgnacja skóry
Aby zachować skórę w dobrej kondycji, koniecznie należy codziennie o nią dbać. Czyszczenie twarzy rano i wieczorem to podstawa pielęgnacji. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na rodzaj swojej cery, aby dobrać odpowiednie kosmetyki, które będą ją oczyszczać i nadawać jej odpowiednie nawilżenie. Dobrym rozwiązaniem mogą być pianki lub balsamy do mycia twarzy, takie jak Cetaphil Pro Oil Control Krem do mycia twarzy.
Zdrowy tryb życia
Aby skóra funkcjonowała prawidłowo, potrzebuje również odpowiedniego wsparcia od wewnątrz - zachowania zdrowego trybu życia. W diecie warto zwrócić uwagę na spożywanie odpowiedniej ilości wody dziennie oraz włączyć do jadłospisu produkty, które dostarczą naszemu organizmowi witamin i minerałów, a co za tym idzie, korzystnie wpłyną na kondycję naszej skóry. Ważne jest także, aby unikać stresu i regularnie odpoczywać, ponieważ stres wpływa negatywnie na zdrowie całego organizmu, a co za tym idzie, na kondycję skóry.
Rola biotyny w utrzymaniu dobrej kondycji skóry
Biotyna, inaczej znana jako witamina B7, to istotny czynnik wpływający na zdrowie włosów, skóry i błon śluzowych. Znajduje się zarówno w produktach zwierzęcych, jak i roślinnych. Jej wchłanianiu sprzyja obecność magnezu, manganu oraz innych witamin z grupy B [4].
Choć biotynę można znaleźć w wielu produktach, w tym żółtku jaja, szpinaku i orzechach włoskich, może ona ulegać stratom w wyniku obróbki termicznej. Dlatego warto suplementować tę witaminę [5].
Niacyna dla zdrowej skóry
Niacyna to witamina B3. Przyczynia się ona m. in. do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Występuje nie tylko w skórze, ale także sercu, mięśniach, nerkach i wątrobie. Jest niezbędna do utrzymania zdrowia skóry i błon śluzowych. Jednocześnie wyróżnia się dużą odpornością na temperaturę, więc nie ulega dużym stratom podczas obróbki termicznej żywności. Do głównych źródeł witaminy B3 należy cielęcina, papryka czerwona, halibut i pstrąg [6,7].
Ryboflawina na skórę
Ryboflawina (witamina B2) to kolejny związek z grupy witamin B.Najłatwiej dostarczyć ją wraz z produktami mlecznymi, jajami kurzymi, pietruszką, wołowiną i wieprzowiną [6].
Ryboflawina jest niezwykle istotna dla zdrowia skóry oraz błon śluzowych. Ponadto jest ona antyoksydantem. Jej obecność sprzyja ochronie komórek organizmu przed działaniem wolnych rodników. [8].
W jaki sposób witamina A wpływa na skórę?
Witamina A i jej pochodne – zbiorczo określane jako retinoidy – odgrywają niezwykle istotną rolę w utrzymaniu zdrowia skóry. Witamina A wpływa na utrzymanie prawidłowego stanu błon śluzowych. Bierze również udział w procesie specjalizacji komórek [9].
Aby nasz organizm mógł wykorzystać witaminę A, niezbędne jest dostarczenie jej wraz z pożywieniem. W produktach spożywczych występuje beta-karoten, który następnie w wątrobie jest przekształcany w retinol. Dobrymi źródłami beta-karotenu są m.in. żółtka jaj, warzywa (szpinak, dynia, sałata, brokuły), owoce (melony, pomarańcze). Z kolei estry retinolu, innej pochodnej witaminy A znajdują się w mleku, serach, rybach i mięsie [10].
Dlaczego witamina C jest niezbędna dla zdrowej skóry?
Pośrednio na stan skóry wpływa również odpowiednio wysoka podaż witaminy C. Uczestniczy ona w produkcji kolagenu, przekształcając we właściwe formy tworzące go aminokwasy – prolinę i lizynę. [11]. Dobrymi źródłami witaminy C są m.in. owoce cytrusowe, brokuły, kalafior, brukselka i kiszonki.
Suplementy diety ze składnikami dla skóry – jakie wybierać?
Wybierając suplementy diety wspierające zdrową skórę, warto zwrócić uwagę, czy znajdują się w nich wymienione wyżej witaminy, w szczególności C, E, A oraz biotyna. Taki zbilansowany skład pozwala wesprzeć skórę, dostarczając jej niezbędnych dla funkcjonowania składników odżywczych.
Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się suplementy diety. Zawierają one starannie wyselekcjonowane składniki aktywne mające na celu uzupełnienie diety w związki niezbędne dla zdrowia skóry, paznokci i włosów.
Jakie witaminy w kosmetykach pomagają utrzymać zdrowie skóry? Czym są kosmeceutyki?
Odżywienie skóry wspierają nie tylko witaminy dostarczane wraz z pożywieniem, ale również związki aplikowane na skórę, stanowiące składnik dermokosmetyków (określanych niekiedy jako kosmeceutyki). Substancjami, które wpływają na procesy biochemiczne lub fizykochemiczne, a przez to na fizjologię skóry i jej przydatków, są m.in.:
- witamina A, C, E oraz inne;
- koenzym Q10;
- pantenol;
- ceramidy;
- substancje przeciwutleniające;
- hydroksykwasy;
- peptydy.
Dzięki odpowiedniemu połączeniu kosmeceutyków skóra prezentuje się korzystniej, jest lepiej odżywiona, bardziej elastyczna i silniejsza [7].
Jak prawidłowo dbać o skórę na co dzień?
Prawidłowe odżywianie i ewentualnie zastosowana, przemyślana suplementacja mają ogromny wpływ na stan i wygląd skóry. Na co dzień można jednak wdrażać bardzo wiele drobnych działań, które wspierają utrzymanie jej w dobrej kondycji.
Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednio długi i regenerujący sen. Podczas wypoczynku wydziela się melatonina, która wspiera regenerację skóry i wytwarzanie nowych tkanek. Niewystarczająca ilość snu przyspiesza procesy starzeniowe skóry, osłabia jej funkcję barierową i zwiększa podatność na promieniowanie UV.
Warto zadbać o spożycie płynów, zwłaszcza wody. Enzymy odpowiedzialne za regenerację komórek i stabilizację procesów biochemicznych wymagają odpowiedniego nawodnienia. Zaleca się też detoksyfikację organizmu – ograniczenie spożycia przetworzonej żywności, alkoholu i innych używek pozwala skórze odpocząć [2, 12].
Wpływ na stan skóry ma także tryb życia, jaki prowadzimy. Aktywność fizyczna oddziałuje pozytywnie na wygląd skóry, wzmacniając naturalną obronę antyoksydacyjną. Znaczenie ma też rodzaj wykonywanej pracy oraz mikroklimat, w jakim na co dzień przebywamy. Osoby mieszkające w silniej zurbanizowanym środowisku są bardziej narażone na szkodliwe działanie spalin samochodowych czy pyłów. Dlatego powinny szczególnie zadbać o pielęgnację twarzy [12].
Przestrzeganie zasad zdrowej i zbilansowanej diety oraz dbanie o codzienne nawyki jest bardzo ważne dla wszystkich osób, które chcą, aby ich skóra jak najdłużej była prawidłowo odżywiona, gładka i promienna.
Bibliografia:
- Sybilski A. J.; Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. dbajmy o nią!; Pediatr Med Rodz 2012, 8 (4), p. 375-379;
- Zejfer A.; Zaburzona Równowaga Skóry; LNE; Styczeń-Lut 2019;
- Kostecka M. i in.; Wpływ diety na wygląd skóry; Kosmetologia Estetyczna / 4 /2013/ Vol. 2;
- Paul-Samojedny M.; Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków; dwumiesięcznik Aesthetica nr 15; maj-czerwiec 2016;
- Dębska M.; Biotyna- dobrodziejstwo dla włosów – Podary na Zdrowie nr 1 (52); styczeń-marzec 2020;
- Gryszczyńska A.; Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy; Postępy Fitoterapii 4/2009;
- Marwicka J. i in.; Zastosowanie preparatów witaminowych w procesie pielęgnacji skóry; Aesthetic Cosmetology and Medicine; 4 / 2021 / vol. 10;
- Buszka A.; Wpływ witamin z grupy B na rozwój zmian typowych dla trądziku różowatego; Aesth Cosmetol Med. 2022;11(2):61-6;
- Pawlaczyk A. i in.; Witamina A w kosmetologii i lecznictwie dermatologicznym; Farmacja Współczesna 2013; 6: 57-61;
- Zasada M. i in.; witamina A. Budowa i mechanizm działania; Kosmetologia Estetyczna; 5 / 2018 / vol. 7;
- Kilian-Pięta E.; Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie; Kosmetologia Estetyczna; 1 / 2019 / vol. 8;
- Dudek K. i in.; Styl życia a parametry skóry u kobiet w wieku postmenopauzalnym; Kosmetologia Estetyczna; 4 / 2016 / vol. 5.