1. doppelherz.pl
  2. Strefa wiedzy
  3. Jak nawilżyć skórę twarzy zimą?

Skóra twarzy jest wyjątkowo wrażliwa na zmiany środowiskowe. Widać to szczególnie w okresie zimowym, kiedy temperatura zaczyna spadać, a powietrze staje się coraz bardziej suche. Jak skutecznie nawilżać skórę twarzy podczas zimowych miesięcy?

Sucha skóra zimą – przyczyny

Zima to wyjątkowo wymagający czas dla ludzkiej skóry. Niskie temperatury dosłownie wyciągają wilgoć z naskórka, powodując jego wysychanie. Dzieje się tak, ponieważ zimno ogranicza wydzielanie sebum i tym samym osłabia płaszcz ochronny naskórka. Prowadzi to zwiększenia współczynnika TEWL (ang. transdermal water loss) i utraty wody przez skórę [1].

Dodatkowo przymrozki przyczyniają się do zwężenia naczyń krwionośnych położonych w skórze, co powoduje ograniczenie transportu składników odżywczych do komórek. Sprawy nie ułatwiają nagłe zmiany temperatury, kiedy wracamy z pobytu na świeżym powietrzu do nagrzanego pomieszczenia. Zima to również czas, kiedy chętnie bierzemy długie, gorące kąpiele. Choć są one przyjemne, ciepła woda zmywa naturalny płaszcz hydrolipidowy, czyli warstwę ochronną. Składa się ona przede wszystkim z [2]:

  • wydzieliny gruczołów łojowych,
  • wody wydzielanej przez gruczoły potowe,
  • lipidów pochodzących z komórek naskórka.

Skóra pozbawiona ochronnej warstwy hydrolipidowej jest znacznie bardziej podatna na uszkodzenia i utratę wilgoci. Wysychanie skóry w okresie zimowym stanowi problem przede wszystkim osób, które mają cerę wrażliwą lub naczynkową.

Jak nawilżyć skórę twarzy? Skuteczne sposoby

Decydujące znaczenie dla zdrowia skóry ma jej odpowiednia pielęgnacja. Dobór składników aktywnych powinien uwzględniać typ skóry. Kosmetyki o działaniu nawilżającym powinny przede wszystkim wzmocnić barierę ochronną naskórka, ponieważ to właśnie przesuszenie skóry zwiększa jej przepuszczalność. Dzięki temu nie tylko można ograniczyć ucieczkę wody ze skóry, ale także ochronić naskórek przed wnikaniem szkodliwych substancji środowiskowych i patogenów.

Do przykładowych substancji stosowanych w składzie kosmetyków do cery przesuszonej zalicza się m.in. wyciąg z wąkrotki azjatyckiej. Głównymi składnikami aktywnymi są saponiny, bioflawonoidy i aminokwasy. Innym przykładem substancji o działaniu „uszczelniającym” jest fitosfingozyna, ceramid występujący naturalnie w ludzkiej skórze jako składnik lipidowy. W preparatach kosmetycznych stosuje się także algi będące źródłem kwasu gamma-linolenowego oraz kwas ferulowy, który w wyniku reakcji chemicznych zmienia się w mocznik będący silnym humektantem [3].

Może Ci się spodobać także>>>Jak zadbać o suchą skórę twarzy?

Jak nawilżyć skórę od środka — pomocne suplementy

O nawilżenie skóry można dbać nie tylko od zewnątrz, poprzez stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, ale także od środka. W tym celu warto sięgnąć po suplementy zawierające m.in. kwas hialuronowy oraz ceramidy. Te dwa składniki odgrywają szczególnie istotną rolę w utrzymaniu wilgoci w naskórku.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy należy do grupy glikozaminoglikanów (GAG). W organizmie dorosłej osoby ważącej 70 kg znajduje się około 15 g kwasu hialuronowego, przy czym około 30% tych zapasów podlega codziennej wymianie. To wysoce higroskopijny polimer, który w środowisku wodnym potrafi zwiększyć swoją masę nawet tysiąckrotnie. Szacuje się, że zaledwie 1 gram kwasu hialuronowego wiąże około 6 litrów wody. W organizmie człowieka kwas hialuronowy występuje w każdej tkance łącznej, ale odgrywa szczególnie istotną rolę dla zdrowia skóry. Można porównać go do żelu, który uczestniczy w tworzeniu i jej stabilizowaniu. Przyjmowanie kwasu hialuronowego przyczynia się do elastyczności i jędrności naskórka [4].

Może Ci się spodobać także>>>Kwas hialuronowy – naturalny szkielet skóry

Ceramidy

Kolejną grupę związków, które są niezbędne dla zdrowia skóry, stanowią ceramidy. Należą one do grupy lipidów, które niekiedy porównuje się do spoiwa wypełniającego mur tworzony przez korneocyty, komórki skóry. Wraz z korneocytami ceramidy tworzą elastyczną warstwę przeciwdziałającą ubytkowi wody. Wspierają też odbudowę naskórka i pokrywającej go warstwy ochronnej. W organizmie człowieka synteza ceramidów jest realizowana trzema szlakami – poprzez syntezę de novo, w ramach cyklu sfingomielinowego oraz poprzez tzw. trzeci szlak ratunkowy [5].

Połączenie ceramidów i kwasu hialuronowego powoduje, że skóra jest jednocześnie elastyczna i nie traci tak łatwo wilgoci. Obie substancje zalicza się do tzw. kosmeceutyków, czyli substancji łączących w sobie cechy kosmetyku i farmaceutyku. Przyjmowanie kosmeceutyków zalecane jest przede wszystkim osobom o wrażliwej skórze, ale sprawdzą się one również w przypadku ekspozycji na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Trzeba pamiętać, że zawartość naturalnych emolientów w skórze zmniejsza się wraz z wiekiem. Produkcja ceramidów ustaje po 40. roku życia. Z kolei poziom glikozoaminooglikanów zaczyna spadać już w okolicach 25. roku życia i do 50. roku życia zostaje go zaledwie połowa wyjściowej ilości [6,7]. Właśnie dlatego po suplementy zawierające humektanty powinny sięgać przede wszystkim osoby ze skórą dojrzałą.

Doppelherz® system CERAMIDE BEAUTY, 30 ampułek po 25ml
Doppelherz system
Doppelherz® system CERAMIDE BEAUTY, 30 ampułek po 25ml
TWARZ + CIAŁO + WŁOSY
  • 1 g hydrolizatu kolagenu i 15 mg ceramidów w jednej ampułce
  • Biotyna oraz cynk pomagają zachować zdrową skórę i włosy
  • 30 ampułek z płynem gotowym do picia
  • Owocowy smak mango i marakui

O czym jeszcze należy pamiętać?

Nawet najlepiej dobrane kosmetyki i suplementy diety nie pomogą, jeżeli organizm nie otrzymuje odpowiednio dużej ilości płynów. Warto pamiętać o wypijaniu przynajmniej 2-2,5 litra wody dziennie, ponieważ jest ona niezwykle istotnym składnikiem wszystkich tkanek, także skóry. Choć zimą pragnienie jest mniejsze niż latem, picie wody pomoże zadbać o elastyczność i odporność skóry.

 

Bibliografia:

  1. Kędzia B. i in., Farmakoterapia skóry. Część 3. Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające, Post Fitoter 2019; 20(3): 224-228;
  2. Cieślik-Boczula K. i in., Rola lamelarnych warstw lipidowych w procesie przenikania substancji przez skórę, Kosmetologia Estetyczna 1, 2013, vol. 2;
  3. Amroziak-Krezymon A. i in., Substancje aktywne wykorzystywane w kosmetykach do pielęgnacji skóry naczyniowej, Kosmetologia Estetyczna 6, 2018, vol. 7;
  4. Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna 4, 2017, vol. 6;
  5. Wiśniowska J. i in., Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, Kosmetologia Estetyczna 4, 2019, vol. 8;
  6. Marwicka J. i in., Kosmeceutyki. Skład oraz oddziaływanie, Aesthetic Cosmetology and Medicine 3, 2021, vol. 10;
  7. Kawka K., Rola i znaczenie kwasu hialuronowego w procesach starzenia się skóry, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Szczecin 2021.