Jak rozpoznać zmarszczki smutku?
Zmarszczki smutku, nazywane też zmarszczkami marionetki tworzą się w dolnych partiach twarzy, a dokładnie u styku brody i policzków. To fałdki i bruzdy powstające poniżej kącików ust i ściągające je ku dołowi, które biegną pionowo w dół. Czasami wręcz obramowują okolice ust i brody co mocno postarza. W przeciwieństwie do zmarszczek od uśmiechania się wcale nie dodają nam uroku. Z ich powodu twarz w spoczynku może wyglądać na zasmuconą i ponurą, a nawet nieprzyjazną i groźną.
Zmarszczki marionetki, zmarszczki smutku – dlaczego powstają?
Zmarszczki marionetki mogą być zmarszczkami mimicznymi, powstającymi na skutek częstego smutnego wyrazu twarzy i grymasów związanych z przygnębieniem i rozgniewaniem. Nic więc dziwnego, że bardzo często kojarzone są z ludźmi, którzy przeżyli poważne trudności w życiu i są nim zmęczeni. Co ciekawe jednak, bruzdy tego typu mogą występować także u osób pogodnych, ponieważ na ich tworzenie wpływ ma znacznie więcej czynników niż tylko nasza mimika.
Utrata tkanki podskórnej
To naturalne, że z wiekiem podskórna tkanka tłuszczowa twarzy zaczyna tracić swoją objętość. Jest ona podporą skóry, więc gdy jej ilość się zmniejsza, skóra staje się bardziej narażona na wiotczenie i obwisanie. Wpływa to na zapadanie się policzków i tworzenie fałdek między nimi a brodą.
Powstawanie zmarszczek marionetki mogą przyspieszać też wahania wagi. Szczególnie tak zwany efekt jo-jo, gdy przybieramy dużo kilogramów, a później drastyczne się odchudzamy i znów tyjemy, po czym po raz kolejny mocno tracimy na wadze. Nasza skóra nie jest na tyle elastyczna, by w krótkim czasie przystosować się do tej sytuacji. Tyjąc, rozciągamy ją, a chudnąc odbieramy jej tkankę podporową, dlatego staje się coraz bardziej zwiotczała i może obwisać.
Genetyka i układ twarzy
Zmarszczki smutku często bywają po prostu dziedziczne. Jeśli mieli je nasi rodzice i dziadkowie, jest duża szansa, że i u nas wcześnie się pojawią. W takich wypadkach należy skupić się na rejonie ich występowania i zacząć im przeciwdziałać jeszcze zanim jakkolwiek się uwidocznią.
Tworzeniu się zmarszczek marionetki sprzyja też określona budowa twarzy, szczególnie typ okrągły z pełnymi policzkami. Znacznie mniej narażone są na nie osoby o wyraźnie zarysowanych kościach policzkowych, wysoko ułożonej kości jarzmowej i buzi w kształcie trójkąta.
Spadek syntezy kolagenu
Mniej więcej w okolicach 30. roku życia zaczyna spowalniać nasza naturalna zdolność do produkcji kolagenu w głębokich warstwach skóry. Jest on odpowiedzialny za jej sprężystość, elastyczność i rozciągliwość, dlatego jego niedobory szybko uwidaczniają się poprzez spadek napięcia cery i jej wiotczenie.
Powolna utrata zdolności syntezy kolagenu naraża nas też znacznie bardziej na powstawanie zmarszczek mimicznych. Z czasem skóra potrzebuje coraz więcej czasu, by wrócić do swojego normalnego, gładkiego stanu, po tym, jak robimy grymasy.
Jak zapobiegać występowaniu zmarszczek smutku?
Rada, by więcej się uśmiechać, może się wydawać banalna. Jednak, podnosząc kąciki ust, ćwiczymy mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie ładnego owalu twarzy. Możemy wzmocnić je na tyle, by opóźnić tworzenie się fałd między policzkami a brodą. Innymi przydatnymi ćwiczeniami są np.: głośne wymawianie samogłosek a, e, i, o, u tak, by brzmiały jak jedno słowo, dmuchanie balonika lub nadymanie policzków. Gimnastykę twarzy warto robić przynajmniej 10-15 minut każdego ranka i wieczoru.
Innym istotnym czynnikiem jest dieta. Poza tym, że powinniśmy utrzymywać wagę na możliwie stałym poziomie (unikać szczególnie nagłego tycia i późniejszego gwałtownego chudnięcia), warto byśmy wprowadzili do jadłospisu pokarmy bogate w antyoksydanty. Są to witaminy E i C, które pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.
Dla spowolnienia procesów wiotczenia skóry warto zapomnieć też o używkach, takich jak papierosy, alkohol, a nawet kawa (kofeina działa odwadniająco i nie sprzyja zdrowemu nawilżeniu skóry).
Istotne jest także dostarczanie organizmowi kolagenu. Białko to trudno włączyć do jadłospisu (kolagen pochodzący z pokarmów jest słabiej przyswajalny), dlatego zazwyczaj stosuje się suplementy diety (np.: Doppelherz system KOLLAGEN BEAUTY). Zawierają one kolagen o wysokiej przyswajalności. Często bywają też wzbogacone o wyżej wymienione antyoksydanty i minerały stymulujące naturalną syntezę kolagenu w skórze.
Zmarszczki marionetki – jak je spłycić bez pomocy chirurga?
Suplementy z kolagenem mogą nie tylko działać profilaktycznie na powstawanie zmarszczek smutku, ale również skutecznie je spłycać. Białko to jest odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry, dzięki czemu po rozciągnięciu (np. w wyniku przybrania na wadze) skóra szybciej powraca do swojego naturalnego stanu. Kolagen pobudza też naprężenie cery i zapobiega jej wiotczeniu, przez co dłużej utrzymujemy ładny owal twarzy oraz nasze kąciki ust i policzki mniej opadają.
Ponadto, by aktywizować procesy regeneracji skóry, warto przynajmniej dwa razy w tygodniu peelingować twarz i wykonywać delikatny masaż okolic, które są najbardziej narażone na powstawanie zmarszczek. To poprawi ukrwienie i wchłanianie substancji odżywczych oraz regenerujących z kremów i innych kosmetyków przeciwzmarszczkowych.