1. doppelherz.pl
  2. Strefa wiedzy
  3. Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy jesienią?

Skóra twarzy potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok. Tak jak jednak nasze potrzeby zmieniają się w tym zakresie wraz z wiekiem, również różne pory roku stawiają organizmowi zupełnie odmienne wymagania. Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy jesienią i dlaczego jest tak istotna?

Wpływ jesiennej pogody na skórę twarzy

Starzenie się skóry to proces toczący się nieustannie. Wpływ na jego tempo ma wiele czynników określanych zbiorczo jako ekspozom. Do ekspozomu zalicza się m.in. tryb życia, sięganie po używki, sen, stosowaną dietę, ale też warunki klimatyczne i środowiskowe. Na te ostatnie składają się przede wszystkim temperatura, wilgotność powietrza, poziom zanieczyszczeń czy promieniowanie UV.

Jesień jest szczególną porą roku. W jednych latach jesień bywa słotna, w innych sucha. Niekiedy zmiany pogodowe zachodzą gwałtownie i coraz częściej obserwuje się m.in. wysokie amplitudy temperatur. Im bardziej dynamicznie zmieniają się czynniki środowiskowe, tym bardziej uciążliwe jest to dla naszej skóry. Właśnie dlatego należy w odpowiedni sposób zadbać o cerę, dopasowując pielęgnację do występujących aktualnie czynników ryzyka.

Bariera hydrolipidowa – co to jest i jak o nią zadbać?

Kluczem do gładkiej i lśniącej cery jest utrzymanie integralności warstwy hydrolipidowej. To ochronna bariera pokrywająca skórę, złożona z wody (pochodzącej z gruczołów potowych) oraz sebum (wydzielanego przez gruczoły łojowe). W jej skład wchodzi też wiele innych składników, jak ceramidy, cholesterol i fosfolipidy, wosk i skwalen. Zadania bariery hydrolipidowej to przede wszystkim:

  • zabezpieczenie skóry przed czynnikami środowiskowymi, jak promieniowanie UV;
  • zabezpieczenie skóry przed szkodliwymi drobnoustrojami;
  • utrzymanie nawilżenia skóry i zapobieganie jej uszkodzeniom mechanicznym.

Bariera hydrolipidowa znajduje się w wierzchniej warstwie naskórka, a jej skład oraz stan nie są stałe. Zmieniają się m.in. wraz z wiekiem, a także pod wpływem oddziaływania czynników zewnętrznych (zmienna temperatura, mrozy, silny wiatr), odżywiania i różnego rodzaju dermatoz. Również częste stosowanie zabiegów kosmetycznych, jak agresywne peelingi może mieć wpływ na barierę ochronną skóry.

Oznakami sugerującymi naruszoną barierę hydrolipidową są m.in. sucha, zaczerwieniona i swędząca skóra oraz jej nierównomierny koloryt. Jak odbudować barierę hydrolipidową? Na proces odbudowy składają się trzy etapy:

  • dokładne oczyszczenie cery;
  • nawilżenie cery;
  • natłuszczenie cery.

Warstwę ochronną można wzmocnić, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki, ale także suplementy diety i dbając o zbilansowane odżywianie. Połączenie kilku działań pozwala skrócić czas odbudowy bariery hydrolipidowej.

CERAMIDE BEAUTY
Doppelherz system
CERAMIDE BEAUTY
TWARZ + CIAŁO + WŁOSY
  • 1 g hydrolizatu kolagenu i 15 mg ceramidów w jednej ampułce
  • Biotyna oraz cynk pomagają zachować zdrową skórę i włosy
  • 30 ampułek z płynem gotowym do picia
  • Owocowy smak mango i marakui

Lipidy – sposób na gładką, odżywioną skórę przez cały rok

Lipidy to związki tłuszczowe tworzące płaszcz ochronny skóry. Składają się z:

  • wydzieliny gruczołów łojowych;
  • wody wydzielanej przez gruczoły potowe;
  • lipidów pochodzących z komórek naskórka.

W odbudowie płaszcza lipidowego pomagają przede wszystkim tłuszcze znajdujące się w kosmetykach dermatologicznych. To może być np. masło shea, skwalen, olej arganowy czy kwas linolowy. Do lipidów zalicza się także ceramidy. To spoiwo wypełniające przestrzeń komórkową, które wraz z korneocytami tworzą nieprzepuszczalną powłokę i dba o integralność skóry. Ceramidy często stosuje się w kosmetykach przeciwstarzeniowych, ponieważ skutecznie nawilżają cerę, zwiększając elastyczność naskórka i chroniąc go przed odwodnieniem [1,2,3].

Poziom ceramidów (podobnie jak wielu innych składowych skóry, np. kolagenu i elastyny) zmniejsza się wraz z wiekiem. Dlatego osoby w wieku dojrzałym powinny rozważyć nie tylko stosowanie kosmetyków, ale także codzienną suplementację, która pomoże dostarczyć organizmowi ceramidów od wewnątrz. Na rynku dostępny jest suplement diety taki jak Doppelherz® system CERAMIDE BEAUTY, który oprócz ceramidów, zawiera także kolagen i składniki aktywne o właściwościach antyoksydacyjnych (witamina C, cynk i mangan).

KOLLAGEN BEAUTY
Doppelherz system
KOLLAGEN BEAUTY
Niech dzieje się kosmos!
  • Jedna ampułka zawiera 2,5 g bioaktywnych peptydów kolagenowych VERISOL®
  • Działanie bioaktywnych peptydów kolagenowych VERISOL® potwierdzone badaniami naukowymi
  • Zawiera starannie dobrane witaminy i składniki mineralne, które pomagają zadbać o naturalne piękno skóry od wewnątrz
  • O smaku liczi i melona
  • Zawiera substancje słodzące

O czym jeszcze należy pamiętać w trakcie jesiennej pielęgnacji twarzy?

W okresie jesienno-zimowym wypada szczególnie dokładnie przyjrzeć się swojej diecie. Nie powinno zabraknąć w niej antyoksydantów, jak witaminy C czy E, ale też witamin z grup B (niacyna, biotyna, ryboflawina), które wpływają m.in. na zdrowie skóry. Warto wspomnieć, że witamina C jest niezbędna także do syntezy kolagenu – białka budulcowego występującego w praktycznie wszystkich tkankach łącznych organizmu, w tym skórze, włosach i paznokciach [4].

Do zachowania zdrowej cery ważne jest spożywanie minimum 400 g owoców i warzyw dziennie, a także tłustych ryb oraz tłuszczów roślinnych nierafinowanych w celu dostarczenia witaminy D i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych [5,6].

Na wygląd cery wpływa też aktywność fizyczna. Ruch wspiera mikrokrążenie, oczyszcza skórę, przyspiesza usuwanie wolnych rodników, pomaga obniżyć poziom kortyzolu, którego nadmiar może powodować problemy dermatologiczne. Z tego względu dobrze jest pozostać aktywnym przez cały rok, niezależnie od aury za oknem.

Do poprawy kondycji skóry przyczynia się odpowiednio długi i głęboki sen, który wpływa m.in. na regenerację tkanek. Przeciętnie osoba dorosła przesypia około 8 godzin. Warto jednak zwrócić uwagę na zachowanie regularnej pory snu, unikanie obfitych i tłustych posiłków przed położeniem się do łóżka oraz ograniczenie korzystania z internetu, telewizji czy telefonów komórkowych przed snem. Wszystkie te czynniki mogą negatywnie odbijać się na jakości wypoczynku [7].

Dbajmy o skórę twarzy przez cały rok, ale różnicujmy stosowane zabiegi, preparaty i suplementy diety. Cera z pewnością będzie za to wdzięczna.

Bibliografia:

  1. Cieślik-Boczula K. i in.; Rola lamelarnych warstw lipidowych w procesie przenikania substancji przez skórę; Kosmetologia Estetyczna / 1 / 2013 / vol. 2;
  2. Wiśniowska J. i in.; Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka; Kosmetologia Estetyczna; 4 / 2019 / vol. 8;
  3. Bernat M. i in.; Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych; Kosmetologia Estetyczna 6 / 2016 / vol. 5;
  4. Kaczyński K. i in.; Kolagen i jego rola w organizmie człowieka; Food Forum 4(20)/2017;
  5. World Health Organization; Increasing fruit and vegetable consumption to reduce the risk of noncommunicable diseases [dostęp: https://www.who.int/tools/elena/interventions/fruit-vegetables-ncds; 23.09.2024 r.]
  6. Wolańska-Buzalska D.; Co jeść, by mieć zdrową cerę? [https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/co-jesc-by-miec-zdrowa-cere/; dostęp: 23.09.2024 r.];
  7. Kawalec A. i in.; Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu; Probl Hig Epidemiol 2013, 94(1): 1-5.