Problemy zdrowotne kobiet w ciąży
U kobiet dużo częściej niż u mężczyzn dochodzi do zakażenia układu moczowego (ZUM), a niejedna z nas zmaga się z nimi regularnie co jakiś czas. Dane epidemiologiczne mówią wręcz, że 25% kobiet zachoruje na ZUM co najmniej raz w życiu, a po 40. roku życia zdarza się to nawet połowie kobiet. Kobiety są bardziej narażone na wystąpienie ZUM ze względu na specyfikę anatomii – bliskość ujścia cewki moczowej i odbytu oraz krótszą cewkę. W okresie ciąży powiększająca się macica naciska na pęcherz moczowy, a działanie hormonów sprawia, że układ moczowy jest bardziej ukrwiony. Wszystko to razem zwiększa ryzyko wystąpienia ZUM. Do jego głównych objawów należą:
- potrzeba częstego oddawania moczu,
- uczucie pieczenia lub kłucia w okolicy cewki moczowej,
- ból w podbrzuszu.
Najczęstszą przyczyną ZUM jest zakażenie bakteriami E. coli, a w okresie ciąży często dochodzi do zakażeń również innymi bakteriami.
Ochrona dróg moczowych w pigułce:
- Zapobiegaj przeziębieniom i przemarznięciom – ubieraj się odpowiednio do pogody, prowadź zdrowy styl życia, zdrowo się odżywiaj i dbaj o odporność organizmu.
- Stosuj ciepłą bieliznę w chłodniejsze dni, a w zimie noś ocieplane spodnie i dłuższą kurtkę lub płaszcz.
- Noś wyłącznie bawełnianą bieliznę, która umożliwia swobodne oddychanie skóry.
- Dbaj o odpowiednią higienę.
- Oddawaj mocz bezpośrednio po stosunku.
- Stosuj hipoalergiczne środki higieny intymnej i bezzapachowe podpaski lub wkładki higieniczne (reakcje alergiczne na te środki sprzyjają rozwojowi zakażeń).
- Regularnie odwiedzaj ginekologa – czasami zapalenie pęcherza moczowego towarzyszy poważnym dolegliwościom ginekologicznym.
- Pij sok lub napar z żurawiny albo stosuj suplementy z tym składnikiem, ponieważ żurawina jest naturalnym „antybiotykiem”.
- Spożywaj witaminę C, która zakwasza mocz – zdecydowanie nie lubią tego bakterie powodujące zakażenia układu moczowego.
W ciąży jesteś bardziej narażona na nawracające zakażenia dróg moczowych, a te najczęściej leczy się antybiotykami i chemioterapeutykami, np. nitrofurantoiną. Lekarze podkreślają wagę skutecznego leczenia wszelkich, nawet niewielkich infekcji, które mogą zagrozić ciąży. Jednocześnie zalecają unikanie – jeśli tylko jest to możliwe – stosowania antybiotyków i innych silnych środków, ponieważ nie są one w 100% bezpieczne dla płodu. W tej sytuacji najlepiej zapobiegać powracaniu infekcji, chroniąc układ moczowy bezpiecznymi roślinnymi substancjami.
Żurawina jest owocem szczególnie polecanym w zapobieganiu i leczeniu ZUM w okresie ciąży, ponieważ jest w pełni bezpieczna. Znajdujące się w niej proantocyjanidyny i inne związki chemiczne działają bakteriobójczo, a duża ilość witaminy C zakwasza mocz, czego bardzo nie lubią przenikające do układu moczowego bakterie. Sok z żurawiny i napar z liści były stosowane przez Indian z Nowej Anglii już w XVII wieku – przede wszystkim jako środek przeciw zakażeniom krwi i ran, w zakażeniach układu moczowego, żołądka oraz przeciw szkorbutowi, czyli chorobie związanej z niedoborami witaminy C. W XX i XXI wieku właściwości żurawiny docenili również lekarze medycyny zachodniej, a prowadzone od kilku dziesięcioleci badania nad jej skutecznością dowodzą, że może być ona środkiem minimalizującym pojawianie się nawrotów ZUM oraz substancją leczącą, jeśli już dojdzie do zakażenia.
Oprócz żurawiny możesz też pić napary z niektórych ziół. Szczególnie polecane – ze względu na działanie wzmacniające układ moczowy, drogi żółciowe i wątrobę, a jednocześnie bezpieczeństwo w okresie ciąży – są malina, mniszek lekarski, łopian większy i pokrzywa zwyczajna. Zioła te pomagają pozbyć się toksyn, zawierają wartościowe mikroelementy oraz działają delikatnie moczopędnie, wspierając leczenie ZUM.