Dobre samopoczucie w ciąży krok po kroku
Będąc w ciąży, możesz odczuć silne działanie hormonów już od pierwszych tygodni. Pierwszy trymestr ciąży nierzadko wiąże się z dolegliwościami żołądkowymi, brakiem apetytu, ale również zwiększoną sennością, okresami przygnębienia, smutku, bólami piersi, brakiem ochoty na seks. To zupełnie normalne objawy, ponieważ Twój organizm intensywnie zmienia się w tym okresie.
Słuchaj swojego organizmu. Jeśli jesteś zmęczona – zdrzemnij się. Jeśli masz na coś ochotę – zrób to. Jeśli jednak czujesz, że obniżony nastrój zbyt mocno Ci dokucza, skorzystaj z porady lekarza lub psychologa.
Jeśli nie masz ochoty na seks, wiedz, że jest to zupełnie naturalne. W tych miesiącach inne formy bliskości i czułości oraz obecność partnera mogą być dla Ciebie dużo ważniejsze. Jeśli obawiasz się, że współżycie zagrozi płodowi, porozmawiaj o tym z lekarzem. Seks jest niewskazany jedynie w przypadku zagrożenia poronieniem oraz na miesiąc przed porodem, ze względu na zwiększone ryzyko infekcji.
Posiłki rozłóż na mniejsze porcje, jedz nawet co 2–3 godziny. To pomoże zapanować nad mdłościami i zgagą. Dobrze jest zacząć dzień (jeszcze w łóżku) od ciepłej wody z cytryną z dodatkiem startego imbiru. Oprócz tego pij dużo wody, która wypłukuje z organizmu toksyny, zapobiegając wymiotom. Pamiętaj też o higienie jamy ustnej. W ciąży możesz z powodzeniem zadbać o uzębienie u stomatologa i ortodonty, ponieważ nie ma ku temu przeciwwskazań.
Jeśli drażnią Cię ostre zapachy, stosuj w tym okresie hipoalergiczne, bezzapachowe kosmetyki i zrezygnuj z perfum. Poszukaj łagodnego, nieperfumowanego proszku do prania (są dostępne w działach z kosmetykami dla niemowląt).
Nie zaniedbuj aktywności fizycznej. Ruch i przebywanie na świeżym powietrzu są znanym i skutecznym środkiem poprawiającym samopoczucie. W ciąży możesz z powodzeniem pływać , chodzić na aqua aerobik, korzystać z wszelkich form fitnessu, spacerować czy rekreacyjnie biega (w wolnym tempie, na niedługich dystansach). Niewskazane są sporty, które grożą upadkiem lub kontuzją (takie jak np.: jazda na rowerze, jazda konna, jazda na nartach, nurkowanie).
Zadbaj o relaks i ciało. Masaże cudownie relaksują i rozluźniają całe ciało, podobnie jak gimnastyka (np. joga), która rozciąga mięśnie, pozwala lepiej poczuć zmieniający się środek ciężkości, przygotowuje ciało do porodu. W okresie ciąży nie poleca się jedynie korzystania z sauny, gorących kąpieli i innych zabiegów zwiększających temperaturę ciała.
Ubieraj się przede wszystkim wygodnie. Kup wygodny biustonosz, noś luźne spodnie, które nie uciskają Cię w pasie, zmień szpilki na wygodne obuwie. Zapytaj swoje koleżanki, które mają już dzieci, gdzie zaopatrywały się w niedrogie ubranie ciążowe. Może polecą Ci dobry sklep z używaną odzieżą w Twojej okolicy?
Śpij tyle, ile potrzebujesz. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze może Ci się wydawać , że mogłabyś spać bez przerwy. To prawda – odczuwanie zwiększonej senności w tym okresie jest zupełnie naturalne. Z kolei pod koniec ciąży możesz mieć trudności z przespaniem całej nocy bez pobudki. W drugiej połowie ciąży ogranicz ilości płynów wypijanych przed snem – unikniesz w ten sposób częstych nocnych wizyt w toalecie.
Pamiętaj o suplementowaniu niezbędnych witamin i mikroelementów. Prawidłowa podaż kwasów tłuszczowych DHA, kwasu foliowego, jodu, magnezu i innych witamin oraz minerałów może znacznie poprawić Twoje samopoczucie – to właśnie ich niedobory często odpowiadają za obniżenie nastroju i mniejszą odporność na stres. Zajrzyj do tablicy 2 tego poradnika, by dowiedzieć się więcej o zaleceniach Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczących suplementacji witamin i minerałów. Będziesz spokojniejsza, bo prawidłowa podaż wszystkich niezbędnych w ciąży składników upewni Cię, że niczego nie brakuje Tobie i Twojemu maleństwu.