Czy wiesz jakie korzyści dla zdrowia kobiet i mężczyzn wynikają ze spożywania poszczególnych witamin i składników mineralnych?
Zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne może różnić się w zależności od płci, wieku, stylu życia i indywidualnych potrzeb zdrowotnych.
Sprawdź za co odpowiadają poszczególne witaminy i składniki mineralne:
WITAMINY
- Witamina A wspiera zdrowie wzroku, skóry i układu immunologicznego.
- Witaminy z grupy B istotne dla wielu funkcji organizmu – utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego (tiamina, biotyna, kwas pantotenowy, niacyna), prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego (tiamina, wit. B6, wit. B12, biotyna, niacyna, ryboflawina) czy właściwego przebiegu procesu podziału komórek (kwas foliowy, wit. B12).
- Witamina C wspiera układ immunologiczny, pomaga chronić przed działaniem wolnych rodników i pomaga w absorpcji żelaza.
- Witamina D wpływa na zdrowie kości, układu immunologicznego i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni.
- Witamina E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym (czyli przed działaniem wolnych rodników).
- Witamina K - istotna dla prawidłowego krzepnięcia krwi i zdrowia kości.
SKŁADNIKI MINERALNE
- Wapń wpływa na zdrowie kości i zębów.
- Żelazo - niezbędne dla prawidłowego transportu tlenu przez krew.
- Magnez wspiera funkcje mięśni, układu nerwowego i zdrowie kości.
- Potas pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, a ponadto wspiera funkcje mięśni i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
- Cynk - istotny dla układu immunologicznego, zachowania zdrowej skóry i prawidłowej syntezy DNA.
- Selen – pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, wspomaga prawidłowe funkcje tarczycy i funkcjonowanie układu odpornościowego.
Kobiety w szczególności mogą potrzebować:
- Kwas foliowy – bierze udział w procesie podziału komórek, przyczynia się do wzrostu tkanek matczynych w czasie ciąży, pomaga w prawidłowej produkcji krwi.
- Żelazo – pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza podczas menstruacji.
Z kolei mężczyźni mogą potrzebować:
- L-arginina – ważny aminokwas warunkowo egzogenny, który warto dostarczać wraz z dietą lub suplementować.
- Selen pomaga w produkcji plemników (dba o właściwy przebieg spermatogenezy).
Należy jednak pamiętać, że indywidualne potrzeby organizmu mogą się różnić, a przed rozpoczęciem suplementacji, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zaleca się konsultację z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia. Warto pamiętać, że dla zachowania prawidłowego stanu zdrowia duże znaczenie ma zbilansowana i zróżnicowana dieta oraz zdrowy tryb życia.