Wiele badań wskazuje, że nadwaga jest kluczowym czynnikiem sprzyjającym chorobom serca. Wiadomo już bardzo dobrze, że otyłość wywołuje miażdżycę naczyń krwionośnych. Dotyczy to w szczególności otyłości brzusznej.
Chociaż otyłość często wynika z czynników dziedzicznych, w większości przypadków można jej zapobiec lub znacznie ograniczyć. Otyłość często rozpoczyna się w dzieciństwie i powoduje powstanie wielu złych nawyków żywieniowych, takich jak wysokie spożycie cukru (np. cukierków, napojów słodzonych) i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (np. fast food, tradycyjna kuchnia polska). Inne istotne czynniki wpływające na otyłość to brak aktywności ruchowej i stres.
Wskaźnik prawidłowej masy ciała
Aby określić, czy dana osoba ma nadwagę, należy sprawdzić indeks masy ciała. BMI jest miarą wagi ciała w stosunku do wysokości. Na zasadzie wyjątku, osoby bardzo muskularne mogą mieć również podwyższony współczynnik BMI, ale ich wysoka waga wynika jedynie z podwyższonej masy mięśniowej (a nie masy tkanki tłuszczowej).
BMI możesz obliczyć według następującego wzoru:
BMI = masa ciała (kg): wzrost (m)2
(waga w kilogramach)
(wysokość ciała w metrach)2
Normy wskaźnika masy ciała
Normalny BMI dla mężczyzn wynosi 20–25 a dla kobiet 19–24.
Innym miernikiem nadwagi (brzusznej) jest obwód pasa. Powyżej 102 cm u mężczyzn i 88 cm u kobiet uznaje się za nadwagę. Ale już np. 94 cm w pasie u mężczyzny oznacza zwiększone ryzyko. Wynika to z tego, że jak stwierdzono, tkanka tłuszczowa występująca w brzuchu szczególnie łatwo uwalniana cholesterol do krwiobiegu.
Z jednej strony, mechanizm powstawania otyłości jest bardzo prosty: jeśli spożywa się więcej niż organizm spala to automatycznie przybiera się na wadze. W szczegółach jednak, mechanizm powstawania otyłości stanowi nadal tajemnicę dla nauki. Nadal nie rozumiemy do końca jak zachodzi regulacja wagi ciała i masy tkanki tłuszczowej.
Szczególnie, że czynniki determinujące zachowania ludzkie, w tym otyłość są bardzo złożone: genetyczne, społeczno-ekonomiczne, metaboliczne, psychologiczne i kulturowe. Również niektóre choroby endokrynologiczne oraz leki mogą sprzyjać powstawaniu nadwagi. Odchudzanie powinno być kombinacją diety, ćwiczeń i zmiany stylu życia. Stosowanie się do samej diety nie jest tak skuteczne jak połączenie jej z ćwiczeniami. Przy czym rodzaj aktywności fizycznej nie odgrywa takiej roli jak jej regularność.