UkĆad KrwionoĆny
MoĆŒesz mieÄ wpĆyw na ryzyko wystÄ pienia choroby zapobiegajÄ c czynnikom jej sprzyjajÄ cym. I odwrotnie, istniejÄ czynniki zmniejszajÄ ce ryzyko rozwoju niektĂłrych chorĂłb, tzw. chorĂłb zaleĆŒnych od stylu ĆŒycia. Regularne Äwiczenia zwiÄkszajÄ lub przynajmniej utrzymujÄ sprawnoĆÄ Twojego serca. Nie waĆŒne czy chodzisz, pĆywasz, czy jeĆșdzisz na rowerze. WaĆŒne aby dobraÄ odpowiedni rodzaj aktywnoĆci fizycznej i jej intensywnoĆÄ ze swoim lekarzem lub certyfikowanym fizjoterapeutÄ . Spokojne podejĆcie do wyzwaĆ stawianych w pracy i w ĆŒyciu prywatnym, np. dziÄki stworzeniu odpowiedniego planu dziaĆania na kaĆŒdy dzieĆ, ÄwiczeĆ relaksacyjnych itp. pomaga unikaÄ stresu i problemĂłw osobistych.

SprĂłbuj powstrzymaÄ siÄ od palenia, a wzroĆnie oczekiwana dĆugoĆÄ Twojego ĆŒycia. Po 2 latach od rzucenia palenia ryzyko chorĂłb ukĆadu sercowo-naczyniowego spada do poziomu osoby, ktĂłra nigdy nie paliĆa. Stosuj zrĂłĆŒnicowanÄ dietÄ bogatÄ w witaminy, unikaj tĆustych potraw miÄsnych. RoĆliny strÄ czkowe, zboĆŒa, warzywa i owoce sÄ zdrowsze niĆŒ nadmierna iloĆÄ miÄsa. JeĆli nie chcesz z niego rezygnowaÄ, jedz chude miÄso, takie jak ryby i drĂłb, zamiast tĆustego. Dodatkowo zmniejszenie iloĆci soli i cukru w diecie sprzyja zachowaniu zdrowia. Zdrowe odĆŒywianie pomoĆŒe Ci nie tylko zrzuciÄ trochÄ kilogramĂłw, ale takĆŒe zmniejszyÄ ciĆnienie krwi.
Wysokie ciĆnienie krwi jest waĆŒnym czynnikiem ryzyka, waĆŒniejszym nawet od poziomu cholesterolu. JeĆli masz dziedzicznÄ skĆonnoĆÄ do wysokiego ciĆnienia, powinno ono byÄ regularnie sprawdzane, nawet u mĆodszych osĂłb. NieprawidĆowe odĆŒywianie, brak ÄwiczeĆ i dziedziczne skĆonnoĆci sÄ gĆĂłwnymi czynnikami wpĆywajÄ cymi na wysoki poziom lipidĂłw we krwi. Poprzez odkĆadanie siÄ w naczyniach krwionoĆnych, na przykĆad w naczyniach wieĆcowych dostarczajÄ cych tlen sercu, ich nadmiar powoduje chorobÄ miaĆŒdĆŒycowÄ serca (wieĆcowÄ ) lub mĂłzgu (ryzyko udaru).
Ochrona stawĂłw
PrawidĆowe odĆŒywianie
Styl ĆŒycia jest istotnym czynnikiem w utrzymaniu zdrowych stawĂłw. Podobnie jak w wypadku ukĆadu krwionoĆnego, palenie ma niekorzystny wpĆyw na zdrowie stawĂłw, gdyĆŒ zmniejsza iloĆÄ tlenu dopĆywajÄ cÄ do chrzÄ stek i torebek stawowych. Pozytywny wpĆyw ma zrĂłwnowaĆŒona dieta zawierajÄ ca produkty peĆnoziarniste i duĆŒÄ iloĆÄ owocĂłw i warzyw. Witaminy C i E, a takĆŒe selen sÄ dobrym sposobem walki z wolnymi rodnikami. WapĆ i witamina D sÄ kluczowe dla mocnych koĆci. Dodatkowym skĆadnikiem chroniÄ cym stawy jest glukozamina.
Nadwaga
ZuĆŒycie stawĂłw zachodzi szybciej u osĂłb z nadwagÄ , niĆŒ u osĂłb o prawidĆowej wadze. Gdy masa ciaĆa jest zbyt duĆŒa, na stawy dziaĆa wiÄkszy nacisk, co powoduje ich szybsze âzuĆŒycieâ. RozwĂłj choroby zwyrodnieniowej w jednym ze stawĂłw powoduje dodatkowe obciÄ ĆŒenia w innych stawach i ĆciÄgnach. W tym wypadku zalecane jest zmniejszenie wagi. Utrzymanie prawidĆowej wagi jest najwaĆŒniejszym sposobem ochrony stawĂłw.
Zapotrzebowanie na energiÄ zauwaĆŒalnie maleje wraz z wiekiem, dlatego zmniejszenie i/lub utrzymanie prawidĆowej wagi jest moĆŒliwe tylko dziÄki zmniejszeniu iloĆci jedzenia i zwiÄkszeniu iloĆci ruchu. WysiĆek fizyczny moĆŒe pomĂłc w redukcji masy ciaĆa, jednakĆŒe uprawiany w nieprawidĆowy sposĂłb zwiÄksza ryzyko uszkodzeĆ stawĂłw i nie jest efektywny, np. zbyt szybki bieg nie jest optymalny dla odchudzania i zwiÄkszania ogĂłlnej sprawnoĆci. JeĆli nie przeszedĆeĆ odpowiedniego treningu, powinieneĆ zasiÄgnÄ Ä porady kompetentnego trenera a przy powaĆŒnych chorobach rĂłwnieĆŒ kardiologa, lekarza sportowego lub fizjoterapeuty.
Jak dbaÄ o stawy?
A oto sposoby jak chroniÄ stawy w ciÄ gu caĆego dnia:
- Nie siedĆș ani nie stĂłj wiele godzin nieruchomo. Zamiast tego co jakiĆ czas zmieĆ pozycjÄ, wstaĆ, przejdĆș siÄ, rozciÄ gnij miÄĆnieâŠ
- ZwrĂłÄ uwagÄ na to, aby nie siÄgaÄ na siedzÄ co wysoko ani pod biurko (co powoduje nienaturalne wygiÄcie krÄgosĆupa).
- Unikaj nierĂłwnych obciÄ ĆŒeĆ, np. trzymaj torby z zakupami w obu rÄkach.
- Gdy podnosisz coĆ ugnij kolana. Trzymaj przedmioty tak blisko ciaĆa jak to moĆŒliwe.
- UĆŒywaj wysokiej jakoĆci, Ćrednio twardych materacy, ktĂłre wspierajÄ naturalny ksztaĆt krÄgosĆupa. Podobnie z fotelami i sofami, waĆŒne by byĆy ergonomicznie wyprofilowane i nie byĆy zbyt miÄkkie.
- Kup dobre buty, ktĂłre nie uciskajÄ stopy i posiadajÄ elastyczne podeszwy, szczegĂłlnie do treningu lub fizycznej pracy.
Wniosek: Za wszelkÄ cenÄ unikaj wszystkiego co powoduje nadmierne przeciÄ ĆŒenia stawĂłw, a w szczegĂłlnoĆci bĂłl! WaĆŒne aby chroniÄ stawy przed duĆŒym, jednostronnym przeciÄ ĆŒeniem. Dotyczy to rĂłwnieĆŒ stawĂłw, ktĂłre juĆŒ sÄ czÄĆciowo uszkodzone. W kaĆŒdym treningu zdecydowanie nie naleĆŒy przekraczaÄ progu bĂłlu (poza specyficznym treningiem kulturystycznym, w odniesieniu do tzw. zakwasĂłw).